PROBLEMI V STAVBI

 

- Ti so bili in bodo vedno, kjer stanuje več stanovalcev skupaj. Mislim, da je dandanašnji čas še posebej neugoden za lepo sožitje vseh stanujočih v isti stavbi, kajti se že najde kdo, ki misli, da je nekaj več od ostalih, da ni srečen, če ne nagaja nekaterim, če ne uničuje skupnega inventarja, itd.

En del problemov je tudi nepoznavanje definicij Balkon in Loža.
nekako takole je razlaga:

BALKON
Pogovorno se izraz balkon uporablja posplošeno za štrlečo pohodno platformo različnih tipov. V arhitekturi in gradbeništvu pa razlikujemo med različnimi oblikami:
Balkon je dvignjen, odprt izstop iz prostora, ki štrli iz stene. Balkonska plošča je lahko samonosna ali s konzolami ali kot paličje.


LOŽA
je uradno del stanovanja, ki je zaprt s treh strani, torej balkon, pomaknjen v notranjost, da ne štrli iz fasade.
Zunanji del lože je vzporeden s fasado stavbe.

Določeni problemi so tudi z upravnikom, sicer ne hudi, so pa. Najbolj za mene pereč je nekomunikacija z menoj, kot koordinatorjem in upravnikom stavbe. Tako v službi v kateri je upravnik stavbe ukažejo narediti določene stvari brez pojasnila (lepljenje številk na vrata stanovanj, lepljenje nalepk za zasilni izhod, dogovarjanje z zunanjimi izvajalci, ki potem pridejo v stavbo in začnejo izvajati delo, pa ne veš kaj, zakaj - na primer: odstranitev hidrantne omarice iz stene pri vhodu v kletno etažo, ko si prepričan, da jo je nekdo ukradel in premišljaš, le zakaj naj bi jo imel, nato pa čez nekaj dni vstavitev nove). In to v dandanašnji dobi, ko že skoraj vsi obvladamo elektronsko pošto in si jo celo izmenjujemo.

Pogrešam na primer, če je nekaj potrebno urediti, dograditi ali na novo vgraditi kakšno malenkost, zakaj upravnik o tem ne obvesti koordinatorja, da se dogovorita ali neko zadevo lahko uredimo sami, se dogovorimo za rok izvedbe in če do roka ni narejeno, potem avtomatsko pošlje zunanjega izvajalca, da uredi zadevo. Navsezadnje kakšno stvar lahko naredimo sami, ne da plačujemo za čisto vsako delo brez potrebe.

Določene račune, ki so za nas sporni, vidimo šele na položnici. Namesto, da bi upravnik obvestil o delu koordinatorja, ta pa ostale etažne lastnike in bi strošek potem vseeno zaračunal na položnici v kolikor je upravičen. Vendar bi bila reakcija etažnih lastnikov do upravnika bistveno drugačna in upravnik bi s tem krepil zaupanje s strani etažnih lastnikov, tako pa počasi prevladuje miselnost, da nas želi le oškodovati, da ne dela v dobro etažnih lastnikov, temveč v dobro in korist privatnih izvajalcev. Zaupanje s takim razmišljanjem pa drastično pada, kar je povsem normalno. Določene stvari, ki se po zakonu morajo izvesti, naj bi v določenem času pred rokom izvedbe obvestil koordinatorja, s tem bi etažni lastniki pridobili zaupanje v delo upravnika in bi nanj gledali popolnoma drugače.

Etažni lastniki:

Pri obnovitvenih in vzdrževalnih delih v naši stavbi se je pokazalo, da nam za vse tekoče delo ne zadošča zakonsko določena višina prispevka v rezervni sklad. Prav zato sem na sestanku predlagal, da lahko zaključimo vsa obnovitvena dela na dvigalu, nato pa se lotimo naslednjih del s tem, da povečamo za dobo enega leta in pol prispevek v rezervni sklad za 50% obveznega prispevka. Po preteku dobe in izvedbi del, ter poplačilu teh, pa bi se prispevek vrnil na zakonsko določeno vsoto. Na zboru stanovalcev predlog seveda ni bil sprejet, mnenje nekaterih pa je bilo, da se bo stavba obnavljala pač takrat, ko bo dovolj denarja za katerokoli delo, kar pomeni, kolikor denarja bomo zbrali v rezervnem skladu z obveznim prispevkom, toliko bomo vzdrževali stavbo. Kar v nadaljevanju pomeni, slabo vzdrževanje stavbe in infrastrukture v njej. Nujna dela pa se bo obračunalo preko mesečnih položnic, kar je v bistvu enako, kot povečani prispevek za določeno dobo.

Torej, prevladalo je mnenje posameznikov, ki so s pomočjo sosedov prišli do zaključka: "Ne se pustiti nategovati, kajti kolikor se boste pustili, toliko boste plačevali". In je odpovedal ves razum, da bi se lahko stavba in infrastruktura v njej, vzdrževala tekoče, zaradi česar bi vlagali v stavbo na daljši rok manj denarja.

Nekateri etažni lastniki se ne zavedajo, da je stopnišče tudi del njihove lastnine, s tem pa posledično tudi vsa okna v stopnišču in v kleti, ter celotna ostala infrastruktura v stavbi. Zato se do teh prostorov obnašajo, kot, da bi bili last neke tretje osebe, ki ne stanuje v naši stavbi. Posledično temu se maže hodnik več kot je normalno, po tleh se odmetavajo cigaretni ogorki, mladina v stavbo vabi prijatelje iz drugih bližnjih in daljnih stavb, kateri nimajo niti osnovnega spoštovanja do tuje lastnine, odmetavajo in odlagajo se tako vrečke s smetmi, kot raznorazne večje kosovne dele, brez potrebe se poškodujejo ventili na radiatorjih v hodniku, itd.  Skratka odnos do svoje lastnine, ki ni direktno vključena v stanovanjski del v katerem prebivajo, nima za določene osebe nobenega pomena. Kar pa niti ni tako enostavno, niti prijetno.
Najbolj pa me moti, da sostanovalci na sestankih skoraj ničesar ne povedo in kar čakajo, kaj bo koordinator odločil. Po predlogu koordinatorja naj bi samo ali pokimali ali odkimali in točka dnevnega reda bi bila rešena, seveda razen redkih posameznikov. Pretirano nasprotje je prav tako težavno, da nekateri veliko govorijo, trmasto vztrajajo, da imajo le oni prav in nihče drug, niso pa pripravljeni sami ničesar prispevati tako za vzdrževanje stavbe, kot za dobre medsosedske odnose.

Sam si želim, da se na zboru stanovalcev obravnava vsaka točka dnevnega reda in poda čim več mnenj. Koordinator naj bi na sestanku samo podal iztočnico z razlago za kaj se gre v posamezni točki, mogoče še smer rešitve, potem bi morali ostali prisotni vsebino točke pokomentirati, za zaključek pa bi skupaj sprejeli sklep, tak ali drugačen, pač kakor ga izglasuje večina prisotnih na zboru. In za sprejetimi sklepi pa mora nato koordinator stati odločno, jih zagovarjati in skrbeti za izvajanje pri upravniku ali izvajalcih del in pri ostalih, katerih se sklepi tičejo.

Prej sem omenil radiatorje v hodnikih. Nekateri so prepričani, da je to nepotrebna navlaka in strošek v stavbi, katero je potrebno po najkrajšem postopku odstraniti, s tem pa se bodo rešile določene težave. Lomljenje ventilov, nepotrebno odpiranje ventilov v času, ko sploh ni potrebno gretje hodnika ali posameznih kletnih prostorov itd. Sam sem odločno proti temu, da se radiatorje odstrani iz hodnikov. Spomnimo se, kako se narava lahko hitro poigra z nami. Pozimi nam lahko ponudi kar precej zaporednih, izredno mrzlih dni. In kjer so se odločili, ter odstranili radiatorje, se jim to lahko nekoč krepko maščuje. Kajti pošteno mrzli hodniki, vplivajo tudi na temperaturo v stanovanjih, prepih mrzlega vetra iz hodnika in posledično temu, namesto manjša poraba toplote za ogrevanje, postane ogrevanje kljub montaži vseh sklopov za cenejše ogrevanje, sila drago. Mogoče to leto ne, naslednje tudi ne, vendar narava nas ne sprašuje, kakšno vreme in kakšno toploto bi mi radi imeli. Zato je bolje paziti na ventile radiatorjev, se ne igrati z njimi, radiatorje pa imeti v dobri kondiciji, za takrat ko jih bomo resnično potrebovali. No, tako je moje mišlenje, ostali pač, kakor želite.

Problemi1

PIROTEHNIČNI IZDELKI:

Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije 1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena le od 26. decembra do 1. januarja, pa tudi takrat teh izdelkov ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javna zbiranja. V stanovanjskih zgradbah in drugih zaprtih prostorih je dovoljeno uporabljati le ognjemetne izdelke kategorije 1, ki so namenjeni takšni uporabi. Izdelki so v ta namen tudi označeni. 

Mladoletnikom do 14. oziroma 16. leta starosti je dovoljeno uporabljati pirotehnične izdelke kategorij 1 in 2 le pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov. 
Prepovedana je predelava, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava ter preprodaja pirotehničnih izdelkov. 
V policiji ugotavljamo, da je največ poškodb ravno pri takšni prepovedani uporabi izdelkov in uporabi pirotehničnih izdelkov, ki niso bili kupljeni v prodajalnah z dovoljenjem pristojnega organa oz. so bili kupljeni na črnem trgu. 

Nepremišljena, neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov pogosto povzroči telesne poškodbe (opekline, raztrganine rok, poškodbe oči itd.), moti živali ter onesnažuje okolje

Policisti bodo dosledno ukrepali proti vsem, ki bodo kršili določbe o uporabi pirotehničnih izdelkov. Za posameznike je predvidena globa od 400 do 1200 evrov. 

Neprimerna uporaba pirotehničnih izdelkov je problem vseh, zato prosimo starše, skrbnike, učitelje in vzgojitelje, da opozarjajo na nevarnosti in možne posledice. 


Zadnja predelava: 19. 12. 2021