PREDSTAVNIK ETAŽNIH LASTNIKOV

 

Z uporabo stanovanj se dnevno pojavljajo težave, ki jih je potrebno odpravljati sproti. Stanovanjski zakon ni predvidel posebnih določil organiziranja etažnih lastnikov, zato priporočamo vsem uporabnikom, da okvaro takoj javijo koordinatorju ali upravniku. Da bi hiša čim bolje funkcionirala, predlagamo, da vsaka hiša izbere predstavnike etažnih lastnikov, npr. tričlanski svet (odbor) etažnih lastnikov. Te predstavnike naj se pooblasti za:
- sklicevanje zbora etažnih lastnikov; kontaktiranje z upravnikom;
- javljanje sprememb števila oseb po posameznih stanovanjih (do zadnjega v mesecu);
- kontaktiranje s pogodbenimi izvajalci upravnika v primeru intervencije izven delovnega
  časa upravnika;
- podpisovanje delovnih nalogov izvajalca v primeru intervencije ali rednega dela;
- nadziranje dela upravnika, zlasti pri izvajanju večjih vzdrževalnih del;
- poročanje zboru etažnih lastnikov ipd.    
- sklicevanje zbora etažnih lastnikov; kontaktiranje z upravnikom;
- še nekaj se je potrebno zavedati. HIŠNIKOV NI VEČ. Hišniki so bili v času socializma, ko so bila
  stanovanja v večinski lasti podjetij in tovarn. Takrat je nekdo moral skrbeti za stanovanja, da
  so se vzdrževala. Vzdrževalec- hišnik je bila določena oseba s primerno izobrazbo - električar,
  ključavničar, itd.

Danes temu ni več tako. Vsa stanovanja so lastniška. Če pač ne od neke fizične osebe, pa od neke firme, nekega podjetja, ustanove itd. In vsak mora sam skrbeti za urejenost in vzdrževanje svojega stanovanja.
To pa pomeni, da mora imeti ali v službi nekoga, ki bo v stanovanju odpravljal napake in okvare, ali mora nekoga najeti, da bo vzdrževalna dela izvajal v njegovem stanovanju. Enako je z lastniki - osebami, ki se nam reče ETAŽNI LASTNIKI.
Torej za vsa vzdrževalna dela v posameznem stanovanju skrbi lastnik sam ali sam išče katerega koli vzdrževalca - izvajalca, ponavadi obrtnika, lahko pa kakšno firmo. Zato naj bi bil v pomoč spisek določenih vzdrževalnih služb, v oglasni omarici v hodniku posamezne stavbe.

Za vzdrževanje skupnih prostorov in infrastrukturo v stavbi, hodnike itd., pa lahko lastniki stanovanj v večstanovanjski stavbi (priporočljivo) izberejo nekoga - koordinatorja, ki bo skrbel v soglasju etažnih lastnikov za vso skupno lastnino, se dogovarjal z upravnikom in izvajalci posameznih del v stavbi, katera so skupna last, za izvedbo potrebnih vzdrževalnih del.
Vsa infrastruktura v stavbi - radiatorji v hodnikih, skupnih prostorih, dvigalo, plesk v hodniku, menjava luči, stikal itd., in izven stavbe - streha, zunanji del stopnišča, vhodi, dimniki, ograje pred stavbo, itd.

Potem je dogovor med etažnimi lastniki, kaj lahko, če želi opravljati določena dela koordinator, kaj pa zunanji izvajalci. Vendar koordinator nima nalog opravljati dela v posameznih lastniških stanovanjih. Sploh pa ima vsak etažni lastnik pravico, da v svoje stanovanje spusti le tiste ljudi, za katere želi sam, da vstopijo v njegovo stanovanje.

Pa še nekaj je zelo pomembno. Na skupnem sestanku določite vsoto denarja do katere lahko koordinator naroča razna dela sam, brez večinske potrditve etažnih lastnikov. Ko dela presežejo določeno vsoto, mora koordinator, če želi naročiti delo, dobiti večinsko soglasje etažnih lastnikov. Če tega ni, lahko koordinator naroča dela, ki so všeč le njemu, ali pa dela, ki spoh ne spadajo pod vzdrževanje stavbe, plača se pa iz rezervnega sklada pa to komu všeč ali pa ne. Nikakor se ne zanašajte na to, da bodo izvedena dela le v skladu z vzdrževanjem stavbe, ampak bodo lahko všeč le koordinatorju in čeprav bi vsota presegla normalno ceno, da bo upravnik zavrnil tako plačilo.

Tak primer smo imeli v stavbi. Koordinatorju je bil všečen nadstrešek za 5 koles pred glavnim vhodom. Kljub temu, da sta se v kletnih prostorih uredili 2 kolesarnici, je dal narediti nadstrešek. Ko ga je etažna lastnica vprašala zakaj je treba nadstrešek, ji je odgovoril, da za goste, da bodo imeli, ko pridejo na obisk, lahko kolesa pod streho. Ko sem se pritožil upravniku in zahteval, da naj koordinator, ki je dal nadstrešek postaviti in to celo na občinsko zemljišče (funkcionalnega zemljišča naša stavba še nima), plača sam račun, je upravnik potrdil mojo trditev, da je nadstrešek postavljen na občinski zemlji, torej je bil nadstrešek izdelan in postavljen v dobro občine, plačilo izdelave pa je krepko preseglo 750 EUR. In je upravnik plačilo iz našega rezervnega sklada, kjer se zbira le za vzdrževanje stavbe, utemeljil s tem zapisom:
"Da bi moral zadevo plačati en od posameznikov se mi ne zdi korektno, ker če vam je nadstrešek všeč ali ne stoji pred glavnim vhodom in se ga lahko poslužujejo vsi in ne samo eden v stavbi".

Upravnik, hvala lepa za ta zapis, ki potrjuje, da upravnik ne dela v korist etažnih lastnikov, ampak obrtnikov in naš denar, ni nikomur mar, ker stanujemo v blokih, nas lahko skubijo po želji posameznika. Nič ne bi imel proti nadstrešku, če bi postavitev potrdili na sestanku in bi imeli že določeno funkcionalno zemljišče pripadajoč naši stavbi, na katerem bi bil nadstrešek postavljen.

Torej smo iz našega rezervnega sklada plačali, ne za vzdrževanje stavbe oziroma skupnih prostorov v stavbi ampak postavitev nadstreška v korist občine, ker stoji na njenem zemljišču, to pa brez soglasja etažnih lastnikov. Škoda za take izpade, ker do tega dela je bilo vzdrževanje stavbe korektno in narejenega je bilo veliko vzdrževalnega dela, ampak zgleda kakor povsod, nekdo, ki ima možnost upravljati z družbenim denarjem, pozabi na vsa pravila in se začne obnašati čisto po svoje, izven vseh pravil.

Ne glede na to, da so etažni lastniki na več sestankih zavrnili predlog za nakup stojal za kolesa (meni se zdi smiselno, da imamo stojala, kamor lahko ljudje postavijo kolesa), so se ta nabavila in postavila pred glavnim vhodom in pred vhodom v kletno etažo. Nikakor se mi pa ne zdi sprejemljivo, da damo za 5 koles narediti mimo sklepčnosti in vednosti vseh etažnih lastnikov nadstrešek in to za vsoto, ki ne upraviči namembnosti. Ampak, za pašo drugim ljudem, ki hodijo mimo in postavljanje z nadstreškom pa tudi ne verjamem, da je vreden tega stroška, glede na to, da imamo lepo urejena dva kletna prostora za kolesarnici v prostorih stavbe.
In predvsem je težko dopovedati posameznikom, da so koordinator in člani NO le predstavniki etažnih lastnikov, še težje je nekaterim ljudem to razumeti. Da je potrebno dobiti za vsa dela, ki presegajo dogovorjeni znesek s katerim lahko koordinator sam razpolaga za dela in vzdrževanje stavbe, razen za nujna dela na infrastrukturi v in na stavbi, soglasje etažnih lastnikov. In ker na nobenem sestanku (ki ga je organiziral upravnik) nismo niti govorili niti sklepali o višini denarja s katero bi lahko v korist stavbe upravljal koordinator, pomeni, da tega zneska ni in sam koordinator ne more na lastno pobudo za nenujne zadeve zapraviti niti centa, kaj šele večjo vsoto denarja, ampak mora za vsako nenujno porabo dobiti potrditev s strani etažnih lastnikov.

Zelo pomembno je, da se zastopnik etažnih lastnikov (koordinator) zaveda, da mora za dela ali izvedbe zastopati vse etažne lastnike enako. Če je s kom skregan ali ne govorita iz kakršnih koli razlogov, mora takemu etažnemu lastniku nuditi enake pravice kot ostalim etažnim lastnikom. In ne more in ne sme etažnega lastnika ignorirati, kadar nekaj pripada vsem etažnim lastnikom. Če ne loči osebnega spora in dela koordinatorja (zastopnika etažnih lastnikov), potem je boljše, da se tak človek odreče zastopanju etažnih lastnikov, pa če sta mu ti dve opciji še bolj všeč.
Navedem en tak primer: Pri nas se je uredila kolesarnica v kleti stavbe v dveh prostorih. Za delitev ključev nekateri sploh nismo bili seznanjeni, nekateri so jih dobili brez problema. In ko je na sestanku neka najemnica povedala, da bi rada imela ključ od kolesarnice, da bi shranila v njej svoje kolo, ji je član NO očital, da dokler bo on član NO, ona ne bo dobila ključa od kolesarnice, ker ima predolg jezik. Prepričan sem, da tak način dela ni v redu in bi se moral reševati na drugačen način glede na to, da so člani NO in koordinator zastopniki vseh etažnih lastnikov, ne samo tistih, ki so njim všečni.


Zadnja predelava: 16. 4. 2019