ETAŽNI LASTNIK, Ul. Lojzeta Hrovata 7, Kranj

 

                

                              OBVESTILA ETAŽNIM LASTNIKOM


8. 5. 2024
Vse lastnike večstanovanjske stavbe Ul. Lojzeta Hrovata 7, upravnik vabi na zbor stanovalcev, ki bo dne 22. 5. 2024 ob 17 uri v skupnem prostoru v kletni etaži s sledečim dnevnim redom:
1. Ugotovitev prisotnosti in potrditev dveh overovateljev zapisnika,
2. Pregled invensticijsko vzdrževalnih del
    - načrt investicijsko vzdrževalnih del za obdobje 2024 do 2028
    - načrt tekočih manjših vzdrževalnih del
3. Seznanitev lastnikov z ukrepi varstva pred požarom,
4. Izdelava korekturnih faktorjev za določitev deleža stroškov ogrevanja,
5. Razno

Na zbor upravnik vabi tudi vse najemnike. Najemnik ima pravico glasovanja, če ga lastnik za to pisno pooblasti.



UPRAVNIK STAVBE
18. 10. 2022 smo prejeli vabilo upravnika, za zbor stanovalcev, ki se bo vršil 25. 10. 2022,
s sledečim dnevnim redom:
1. Ugotovitev prisotnosti in potrditev dveh overovateljev zapisnika
2. Pregled načrta invensticijsko vzdrževalnih del
3. Tekoča manjša vzdrževalna dela
4. Zavarovanje stavbe kot celote
5. Razno
Nato pa že takoj izpisani sklepi na vabilu.
Vabilo na zbor etažnih lastnikov.

Glede na zapis SKLEPOV, bi moral upravnik odstraniti točko dnevnega reda pod št. 4.1 / sklep 7
To pa iz preprostega razloga, ker nihče ne more nikogar prisiliti v zavarovanje, kar sklep dela prav to. Zavarovanje je prosta odločitev posameznega etažnega lastnika nikakor pa prisila po sklepu večine etažnih lastnikov. Kajti noben zakon ne zapoveduje, da se morajo vsi etažni lastniki v večstanovansjki stavbi obvezno vključiti v zavarovanje stavbe po navedenih postavkah zapisanih v sklepu 7. Zato je točka 4.1 in sklep št. 7 protizakonit in proti ustaven.
Vsekakor pa lahko upravnik na zboru etažnih lastnikov priporoča pristop k zavarovanju omenjenih postavk zapisanih v vabilu.
Torej, že obstoječa zavarovalna polica, v kateri je že sklenilo omenjeno zavarovanje 25 etažnih lastnikov, se lahko razširi na dodatnih prostovoljno izrečenih etažnih lastnikov, da pristopijo k zavarovanju.
Sporno je tudi, da bi nova zavarovalna polica začela veljati s 1. 1. 2022, kajti že vključeni v obstoječo zavarovalno polico smo že plačali obveznosti v letu 2022, kar pomeni, da bi morali plačati ponovno že plačano letno zavarovalno vsoto. Obstoječa zavarovalna polica, ki vsebuje postavke:

1. Požarno zavarovanje,
2. Dodatno zavarovanje z nevarnostjo izliva vode za škodo na objektu,
3. Zavarovanje odgovornosti iz hišne in zemljiške posesti (osnovno zavarovanje)
Sklep je sprejet , če zanj glasujejo etažni lastniki, ki imajo več kot polovico (več kot 50%) solastniških deležev glede na večstanovanjsko stavbo.

In zdaj naj bi večina lahko odločala posameznim etažnim lastnikom, da morajo pristopiti k zavarovanju pod nujno, tudi, če tega ne želijo. Skregano z vsemi načeli in vso zakonodajo. Prisliti etažne lastnike v korist zavarovalnice, je podlo dejanje in bi bilo veliko bolje, če bi upravnik delal v korist etažnih lastnikov.
Zavarovanje je svobodna odločitev posameznika, ali se zavaruje ali ne, ne pa prisile večine.
Poleg tega je obstoječa zavarovalna polica sklenjena kot permanentno. To pa pomeni, da se vsako leto plačuje znesek za obstoječe zavarovanje vseh treh postavk (nekateri imamo zavarovano še 4. postavko, to je proti potresu), sama že obstoječa pogodba pa nima rok poteka zavarovanja in s tem potrebe po novi pogodbi.
Zato sem upravniku predlagal, naj točko ali odstrani z dnevnega reda, ali naj jo preoblikuje točko 4. v vabilu k zavarovanju, po navedenih postavkah.

Zanimivo:
Ko sem pritrdil svojo pisno zahtevo, za seznanitev etažnih lastnikov v bloku, da se 4. točka ali izbriše iz dnevnega reda, ali preoblikuje v obvestilo ali le kot povabilo k zavarovanju, nezavarovanih etažnih lastnikov, je bila zahteva v manj kot 1 uri odstranjena z oglasne deske bloka. Pa tam ostanejo razne ponudbe izvajalcev in prodajalcev tudi po več kot mesec dni.

Moja dopis:
Zanimivo, ko sem zapis pritrdil na oglasno desko, kjer visijo razna obvestila tudi po več kot 14 dni, sta ta dva lista izginila z oglasne deske v manj kot 1 uri.
Sem pa dobil povratno informacijo od upravnika stavbe, da bo upošteval predlog.

Očitno nekdo ni imel s seboj očal, pa si je vzel papirja domov in jih doma v miru prebral, nato pa vrnil na oglasno desko.


KOMUNALA KRANJ - 28. 9. 2022

Spoštovani!
Vse uporabnike, ki se oskrbujejo s pitno vodo iz vodovodnega sistema VS Kranj v občini Preddvor v naseljih Kokra, Potoče, Tupaliče, v občini Medvode v naseljih Moše, Dragočajna, Valburga, Smlednik, Hraše, v občini Šenčur v naseljih Hotemaže, Visoko, Milje, Olševek, Luže, Srednja vas, Šenčur, Voklo, Voglje, Prebačevo, Žerjavka, Trboje, v občini Kranj v naseljih Srakovlje, Bobovek, Ilovka, Mlaka, Kranj, Suha, Predoslje, Orehovlje, Britof, Rakovica, Zgornje Bitnje, Srednje Bitnje, Spodnje Bitnje, Žabnica, Šutna, Hrastje, Breg ob Savi, Jama, Meja, Praše, Mavčiče, Podreča obveščamo, da so vse prepovedi zaradi suše in posledično zmanjšanja izdatnosti vodnih virov preklicane.
Hvala za razumevanje.
Komunala Kranj

KOMUNALA KRANJ
- 22. 8. 2022 obvešča:

Spoštovani! Vse uporabnike, ki se oskrbujejo s pitno vodo iz vodovodnega sistema VS Kranj v naseljih Srakovlje, Bobovek, Ilovka, Mlaka, Kranj, Suha, Predoslje, Orehovlje, Britof, Rakovica, Zgornje Bitnje, Srednje Bitnje, Spodnje Bitnje, Žabnica, Šutna, Hrastje, Breg ob Savi, Jama, Meja, Praše, Mavčiče, Podreča v občini Kranj obveščamo, da zaradi suše in posledično zmanjšanja izdatnosti vodnih virov, do preklica velja prepoved uporabe pitne vode za zalivanje zelenic, polnjenja bazenov, polivanja cestišč in poti, pranja avtomobilov na domu ter polnjenje gasilskih cistern brez vnaprejšnjega soglasja upravljavca vodovoda Prosimo za razumevanje. Komunala Kranj.

Obvestilo so dobili vsi stanovalci, ki so se predhodno naročili na e-novice Komunale Kranj.



STROŠKI OGREVANJA ZA LETO 2022/2023
Z mesecem julijem 2022 se je zaključila obračunska sezona ogrevanja.

Nekaj več v obvestilu Domplana našim odjemalcem toplote.
Klikni na zapis in bo lažje branje:


NUJNO - napotki glede preprečitve širjenja coronavirusa v blokih.

PRAZNIK KS BRATOV SMUK ali SMUKFEST:
V soboto, 11. junija 2022, z začetkom ob 10. uri, se bo na športnem igrišču (za baliniščem)
pričelo praznovanje krajevnega praznika krajevne skupnosti bratov Smuk. Programi se bodo
odvijali vse do večernih ur, ob 20. uri pa bo predvajan film. Ker ne bo stolov ali klopi,
prinesite s seboj blazinice, da ne bodo trpele noge.

Vstopnine NI, bo pa poskrbljeno za hrano in pijačo. Vabljeni!

Vse o popisu in vgradnji števcev, za vodo
.

O obračunu porabljene toplote za ogrevanje

Vse o energetski izkaznici

Zgornje tri spletne povezave so veljavne, če je vaš upravnik Domplan

Mestna občina Kranj ureja parkiranje po naseljih in podaja sledečo informacijo (16. 02. 2017)

Ali bomo res morali na Planini plačati za parkiranje pred blokom?

Nikakor. Odlok o urejanju prometa na območju MO Kranj tega ne predvideva. Parkirišča za stanovalce bodo še naprej brezplačna.

Nekaj informacij več o prometu v MO Kranj, lahko dobite na tej spletni strani.

Etažni lastniki imajo pravico biti obveščeni o vsem dogajanju, delih, odločitvah predstavnikov etažnih lastnikov, o delih upravnika, nanašajoč na stavbo etažnih lastnikov, skratka o vseh zadevah katere se tičejo etažne lastnike.

Nastane vprašanje, kako najenostavneje obveščati etažne lastnike. Z oddanimi obvestili v etažnikove poštne nabiralnike je sicer preprosto, vendar neučinkovito. Večina etažnih lastnikov vizualno preleti papir, vidi, da je list popisan in ga odvrže. K sreči vedno več v koš za papir, ki smo ga kupili in postavili ob poštne nabiralnike, nekateri pa tudi kar na tla, kar kaže na slab odnos etažnega lastnika do čistoče v skupnih prostorih stavbe. Človek bi še razumel take ljudi, če ne bi bilo koša za papir. No v letu 2018 se je odstranil tudi koš za papir, ker je imela čistilka preveč dela z njim, saj je bil redno napolnjen z reklamnimi papirji in katalogi. Pohvale vredno od etažnih lastnikov pa je, da skoraj nikjer po hodniku ne odmetavajo papirnatih reklam, razen sem in tja še kdo ne premore toliko moči, da bi porisan papir odnesel do koša v svojem stanovanju. Ampak glede na količino razdeljenih reklam, se to k sreči dogaja le občasno v manjših porcijah.

Trenutno je najboljše obveščanje, pritrditev ali table ali omarice v katero se nalepi obvestilo. Postavljena pri poštnih nabiralnikih, kajti za pošto ljudje vsak dan pogledajo. Tako v tablo ali omarico za oglase pogleda vsak, ki ima nekaj interesa kaj se v stavbi dogaja, ali kaj se bo dogajalo itd. Kdor pa nima interesa, pač ne pogleda in gre mimo, kot, da ne bi bilo ničesar, kar ga zanima. S tem je dana možnost vsem, da so seznanjeni o čemerkoli, ki kot etažni lastniki v stavbi morajo biti, ni pa po tleh nepotrebnih papirjev, katere bi morali natisniti, plačati tisk, da bi se potem lahko znašli v košu, po možnosti še neprebrani.

V kolikor ima kdo boljšo idejo glede obveščanja etažnih lastnikov, mi jo lahko sporoči.
Je pa še nekaj. Če imamo pritrjeno leseno tablo pred vhodom za pritrjevanje oglasov, tisti tujci, ki pridejo do stavbe in ponavadi tako radi lepijo svoje oglase po steklih vrat, zdaj lahko brez problema obvestila pritrdijo na oglasno desko, s katere se vsake toliko časa pobere in odstrani vsa obvestila. Tistim, ki pa še naprej radi pacajo in lepijo svoja obvestila po steklih vrat, steklenih stenah, se pa obvestilo enostavno odstrani in odvrže v koš za papir.

OBVESTILA ETAŽNIM LASTNIKOM:

Domplan v letu 2019 obvešča etažne lastnike na Planini:

OBVESTILO ZA UPORABNIKE OGREVANJA SOSESKE PLANINA KRANJ

Obveščamo vas, da bo popust pri stroških ogrevanja, ki se obračunava podjetju Soenergetika d.o.o. na podlagi Pogodbe o ustanovitvi služnostne pravice za soproizvodnjo v kotlovnicah Planina in je bil v preteklih letih obračunan na položnicah prejetih v mesecu marcu, letos obračunan en mesec kasneje. Do zamika je prišlo zaradi spremembe načina poravnave računa za služnostno pravico. Cenjene stranke obveščamo tudi, da bo revalorizacija upoštevana tudi za mesec zakasnitve.

S spletne strani Domplana

P. S.
Obračun popusta je bil izveden v mesecu marcu 2020.

Osnutek novega stanovanjskega zakona
Na spletni strani si je možno ogledati OSNUTEK novega stanovanjskega zakona, ki je v javni obravnavi. Do celotnega osnutka, pridete s klikom na desni strani, ali pa s prve strani na podčrtano spletno povezavo 'Osnutek novega stanovanjskega zakona'.

Glede požarne varnosti
Prehodi v notranjosti večstanovanjskih objektov (hodniki, veže, stopnice ...) morajo biti vedno prosti oziroma prehodni, še posebej za primer intervencije, prav tako morajo biti prazne zunanje intervencijske površine, omogočen pa mora biti tudi neoviran dostop do hidrantov, je na kratko razložil Cveto Lebar iz GZ MOK (Gasilske Zveze Mestne Občine Kranj).

Zanimivo:
Zveza potrošnikov je odgovorila na vprašanje

Kdaj zastarajo računi.

Tak je odgovor Zveze potrošnikov Slovenije
Čez koliko časa zastarajo položnice za elektriko, plin, vodo ...
Pomembno je, da plačujete omenjene dobrine po polžnici neposredno dobavitelju ali stanovanjskemu upravniku, ki jih nato v svojem imenu nakazuje dobavitelju. Potrošnike namreč opozarjamo na prakso naših sodišč, ki kot zastaralni rok za dolgove, ki jih od potrošnikov terjajo stanovanjski upravniki (t. i. stanovanjski stroški), štejejo triletni zastaralni rok (to je rok, v katerem zastarajo občasne terjatve), za zstaranje terjatev, ki jih potrošniki plačujejo neposredno dobavitelju, pa enoletni zastaralni rok.

Obligacijski zakonik, ki je pričel veljati 1. 1. 2002 pa odpravlja to dvojnost. Zakonik določa, da občasne terjatve, to so tiste, ki dospejo v plačilo letno ali v krajših časovnih presledkih, zastarajo v treh letih od zapadlosti vsake posamezne terjatve. Izjeme so:

-
terjatve za dobavljeno električno energijo, plin, vodo, za dimnikarske storitve in vzdrževanje snage, če bi bila dobava oziroma storitev opravljena za potrebe gospodinjstva,
-
terjatve radijske in televizijske postaje za sprejem programov,
-
terjatve pošte, telegrafa in telefona za uporabo telefonov in poštnih predalov, kot tudi druge njihove terjatve, ki se plačujejo v trimesečnih ali v krajših obrokih,
-
terjatve za naročnino na občasne publikacije, šteto od takrat, ko je izteklo obdobje, za katerega je bila publikacija naročena,
-
terjatve upravnikov večstanovanjskih hiš za storitve upravljanja ter druge njihove terjatve, ki se plačujjeo v trimesečnih ali krajših rokih.

Te terjatve zastarajo v roku enega leta. Zastaralni rok začne teči po preteku leta, v katerem je terjatev dospela v plačilo. Zastaranje teče, čeprav se dobava nadaljuje oziroma se strotve opravljajo.
Zakonik kot splošni zastaralni rok, v katerem zastara večina pogodbenih obveznosti (npr. terjatve iz naslova pogodbe o delu, prodajne pogodbe, pogodbe o opravi turističnih storitev ...), določa rok pet let.

Izvršba za dolg, ki je zastaral
Seveda lahko dolžnik plača tudi terjatev, ki je že zastarala. V tem primeru kasneje upnika ne sme več terjati za vračilo tega plačila (tudi če ni vedel, da je terjatev zastarala).
Tudi če je dolg že zastaral, lahko upnik za ta dolg vloži izvršbo in poskuša z izterjavo po sodni poti.

Kakšni so zastaralni roki?
3 letni zastaralni rok velja tudi za anuitete, s katerimi se v enakih, vnaprej določenih občasnih zneskih odplačujejo glavnica in obresti, vendar pa ne velja za obročna odplačila in druge delne izpolnitve.
Prav tako v 3. letih zastarajo terjatve iz gospodarskih pogodb, kot tudi terjatve za povrnitev izdatkov, nastalih v zvezi s temi pogodbami.

Občasne dajatve, ki dospevajo letno ali v določenih krajših časovnih presledkih, zastarajo v 3. letih od zapadlosti vsake posamezne dajatve.
To velja tudi za stranske občasne terjatve (obresti), ter tudi za občasne terjatve, s katerimi se črpa sama pravica, kot je preživnina.

Splošni zastaralni rok je 5 let.
Torej v večini terjatve (če zanje ni določeno drugače), zastarajo v 5. letih po tem, ko bi morale biti plačane.

V 10. letih zastarajo vse terjatve, ki so bile ugotovljene s pravnomočno sodno odločbo ali z odločbo drugega pristojnega organa ali s poravnavo pred sodiščem ali drugim pristojnim organom. To velja tudi tiste, za katere zakon sicer določa krajši zastaralni rok.

Vir:
- Zveza potrošnikov Slovenije
- spletna stran informiran.si

Zadnja predelava: 20. 5. 2024

Na vrh