ETAŽNI LASTNIK, Ul. Lojzeta Hrovata 7, Kranj

 


UKREPI OB CORONAVIRUSU

Opustitev vseh ukrepov po 31. 5. 2022

Ukrepi po 13. 4. 2022

Ukrepi od dne 21. 2. 2022

Novejši, od 24. 12. 2021

Vladni ukrepi po 12. 5. 2021

Vladni ukrepi od 9. 4. 2021

 Skupine iz semaforja v pogledu svetovalne skupine 

Tretji val od srede 24. 3. 2021


Novejši ukrepi v 2021

Obstoječi ukrepi                  Trenutni ukrepi_Pregled_26. 11. 2020


Ukrepi od 13. 11. 2020

Navodila za potrjeno osebo z okužbo Covid

Navodila osebam, ki so bile izpostavljene okužbi s SARS-COVID-2

Navodila za karanteno na domu

Najnovejši ukrepi, veljavni od 27. 10. 2020 do preklica

Ukrepi veljavni od 24. 10. 2020 do preklica

Kopija iz dnevnega medija na spletni strani: SIOL.neta

Razkuževanje večstanovanjskih stavb bo obvezno
Avtor: I. M.
Nedelja, 29. 3. 2020; 7.27
https://siol.net/novice/slovenija/razkuzevanje-vecstanovanjskih-stavb-bo-postalo-obvezno-521973

Ukinitev obveznega razkuževanja v večstanovanjskih stavbah in sprejet predlog o rednem čiščenju skupnih prostorov.

Ukrepi, ki veljajo od torka 20. 10. 2020

Vlada je izdala Odlok o razkuževanju večstanovanjskih stavb. Zajema tiste dele, kjer je mogoče pričakovati največ stikov rok.


Vlada je izdala odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb, v katerem je zajeto razkuževanje kljuk, ograj, stikal, oprijemal in druge opreme, kjer je mogoče pričakovati več stikov rok. Razkuževanje opreme v skupnih prostorih je treba od danes opraviti najmanj dvakrat na dan.

Vlada je na včerajšnji seji kot enega od ukrepov za zajezitev in obvladovanje epidemije novega koronavirusa izdala odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb, ki določa obvezno razkuževanje opreme v skupnih prostorih v večstanovanjski stavbi ali ob njej najmanj dvakrat na dan. Pogostost razkuževanja bo sicer odvisna od števila ljudi, ki živijo v večstanovanjski stavbi.
Ukrep zajema, da se mora najmanj dvakrat na dan razkuževati naslednje površine:

- kljuke na vhodu v večstanovanjsko stavbo,
- ograje v večstanovanjski stavbi,
- stikala za upravljanje in kabine dvigala,
- stikala v skupnih prostorih večstanovanjske stavbe,
- oprijemala in drugo opremo, kjer je mogoče ob redni uporabi pričakovati več stikov rok s površinami.

Pred dvigali mora biti vidno obvestilo
Poleg tega se mora na vidnem mestu pred vstopom v dvigalo namestiti opozorilo: "Uporaba dvigala predstavlja tveganje za prenos okužbe COVID-19, zato kabino dvigala uporabljajte posamično. Po uporabi stikal za upravljanje dvigala se ne dotikajte oči, nosu ali ust ter si umijte roke."
Upravniki večstanovanjskih stavb morajo poskrbeti, da se najmanj dvakrat na dan organizira razkuževanje opreme. Razkuževanje izvede upravnik ali tretja oseba po izboru upravnika ali etažni lastniki, če upravnik nima dovolj zaposlenih, ali lastniki v večstanovanjski stavbi, v kateri nimajo upravnika.

Glede uporabe dvigala sam smatram, da dvigalo istočasno lahko uporabljajo vsi člani družine, ki stanujejo skupaj. Problem pa lahko nastane v kolikor stanuje vsak drugje in si hodijo le na obisk.

Najbolj neumno se mi zdi, da nekateri kličejo mene, kaj naj sporočim koordinatorju glede ukrepov pri razsajanju coronavirusa, medtem, ko sami ne kontaktirajo koordinatorja ali ne pošljejo k njemu svoje ljudi, ki stanujejo v našem bloku. Zakaj tako, meni ni razumljivo.
V kolikor čistilka nima razkuževala, naj se dogovori s koordinatorjem, ta naj ga nabavi in zadeva je rešena. Še vsak kupljen material smo plačali ali iz rezervnega sklada ali preko položnic v kolikor se je pokazala potreba po nabavi materiala.

Najnovejše: 24ur spletna stran
Na vprašanje, kje naj upravniki večstanovanjskih stavb dobijo razkužila in kdo bo za njih plačal, je premier Janša v večernem vladnem nastopu odgovoril, da je nekaj zalog razkužila zagotovo še po večstanovanjskih stavbah, potem pa bo iz svojih zalog posredovala civilna zaščita. Zagotovil je, da bodo vse upravičene stroške, ki jih bodo imele občine in lokalne skupnosti z bojem proti epidemiji, povrnili iz državnega proračuna. "Najbolj pomembno je, da to razkuževanje poteka, da ljudje ne bodo okuženi, da ne bodo potem umirali na prepolnih bolnišničnih posteljah, ker mi nismo našli 100 ali 200 evrov za razkužila," je še povedal.

- Odslej gibanje še bolj omejeno, v zaprte javne prostore le z zaščito - 30. 3. 2020

31. 3. 2020
Razkuževanje mora biti strokovno in plačano iz državnih sredstev
STA/M.M. / 31.03.2020, 11:23
https://cekin.si/nepremicnine/razkuzevanje-vecstanovanjskih-stavb.html

V Združenju etažnih lastnikov Slovenije so jasni: gre za sanitarne ukrepe v času epidemije. Naj za razkuževanje večstanovanjskih stavb poskrbijo strokovne službe, za izvedbo razkuževanja pa naj se zagotovijo državna sredstva.
Združenje etažnih lastnikov Slovenije (ZELS) vlado poziva, naj zagotovi strokovno realizacijo obveznega razkuževanja večstanovanjskih stavb. Kot so izpostavili, teh dolžnosti v tako kritični situaciji, kot je epidemija, ne sme prepuščati upravnikom ali etažnim lastnikom.

Posamezni etažni lastnik se ne more in skladno z zakonodajo niti ne sme sam v imenu skupnosti odločati o tovrstnih storitvah, še posebej ko gre za posege z zdravju nevarnimi snovmi v skupne prostore z namenom sanitarnih ukrepov.
http://www.zels.si/dokumenti/corona3_1.pdf

Težava tudi zagotavljanje varnosti med razkuževanjem
Mnogi upravniki organizacijsko nimajo ne kadrovskih ne strokovnih kapacitet za dosledno, učinkovito, celovito in varno izvedbo razkuževanja stavb večkrat dnevno, so zapisali v združenju.
Ob tem so izpostavili, da se etažni lastniki, ki so heterogena skupnost v večstanovanjskih stavbah, zaradi prepovedi zbiranja in sestankovanja v trenutni situaciji ne morejo učinkovito in hitro samoorganizirati.

Gre za sanitarne ukrepe v času epidemije
Posamezni etažni lastnik se ne more in skladno z zakonodajo niti ne sme sam v imenu skupnosti odločati o tovrstnih storitvah, še posebej ko gre za posege z zdravju nevarnimi snovmi v skupne prostore z namenom sanitarnih ukrepov, operativni upravniki stavb pa nimajo ustreznega strokovnega znanja s področja sanitarnih ukrepov v primerih epidemij, so zapisali v sporočilu.

Razkuževanje mora biti strokovno in plačano iz državnih sredstev
Vlado med drugim pozivajo, naj za učinkovito in dejansko realizacijo razkuževanja večstanovanjskih stavb zagotovi varno in strokovno izvedbo razkuževanja, časovno usklajeno, strokovno in učinkovito izvedbo po celotni državi. Menijo, da je treba za izvedbo razkuževanja zagotoviti državna sredstva.

Zaračunavajo visoke zneske
Prav tako mora vlada po oceni združenja zagotoviti cenovne zmernosti izvedbe razkuževanja. Kot so pojasnili, namreč mnogi upravniki za tovrstne storitve najemajo zunanja podjetja, kar storitve občutno podraži, to pa tudi odpira okno za potencialne zlorabe.
V ZELS še opozarjajo, da so na računih rezervnih skladov na voljo različni zneski zbranih sredstev, med katerimi so mnoga sredstva po volji upravnikov vezana v depozitih in so nelikvidna. To povečuje neenoten pristop, ki pa je ključen element za zajezitev epidemije, so še zapisali.

Zahteva povzročila nejevoljo številnih
Med prebiranjem odzivov na družbenih omrežjih in komentarjev pod članki, smo zasledili, da so številni zaradi tega ukrepa zelo nejevoljni. 
Opozarjajo na več težav: če bi etažni lastniki čistili sami, se poraja vprašanje, kako varno je to. Če na primer pogledamo, kako so se razkuževanja lotili v slovenski vojski, je običajne državljane upravičeno strah med epidemijo nevarnega virusa stavbo čistiti brez ali s pomanjkljivo zaščitno opremo - na primer tudi brez zaščitne maske. 

Če bo to počel upravnik ali čistilni servis, se znova znajdemo pred težavo: cene storitve so zelo visoke, tako da je večina kar šokirana nad zahtevanimi zneski. Kaj se bo zgodilo s tistimi, ki tega denarja ne bodo imeli in storitve ne bodo mogli plačati?
Kako bo poskrbljeno za varnost čistilcev, ki niso strokovno usposobljeni za razkuževanje v času epidemije? Kaj če se bodo okužili in nato raznašali virus iz stavbe v stavbo? Tako bo škoda še večja. 

Na tej spletni strani dobite 'Izjavo za dokazovanje upravičenosti gibanja in zadrževanja na zasebnem zemljišču ali objektu izven občine prebivališč', katerega je potrebno izpolniti.
- V kolikor imate zdravniški pregled pri zdravniku, specialistu itd., ki ima ordinacijo v drugi občini, pa s s eboj še vzamite napotnico ali drug dokument iz katerega bo razvidno, da imate v času prehoda iz občine v občino upravičen razlog.

Priporočilo MNZ:
Naj  poudarimo,  da  je  namen predpisa zajezitev in obvladovanje epidemije COVID-19,  zato odsvetujemo vso nenujno gibanje in zbiranje ljudi na javnih krajih in površinah.

Odlok dopušča nekatere izjeme, pri katerih mora biti podan element nujnosti ali  nedostopnosti  do  storitev  in  blaga, ki naj ga posameznik, če je le mogoče,  podkrepi  z  listino, ob tem pa zagotavlja ustrezno osebno zaščito (maska) ter spoštuje priporočila stroke.

Odlok zaenkrat potrdila, ki bi dokazoval nujnost poti, ne zahteva. Svetujemo pa, da imate ob sebi kar koli, kar dokazuje trditev o nujnosti poti v drugo občino. Tako se olajša delo policistom in skrajša postopek.

In še zaključek, vprašanje, če je dokončen.
Na položnicah 'Obveznost do stanovanja v 2020' smo dobili sledeče obračune stroškov za razkuževanje stavbe:

MAJ 2020  
 Vrsta stroška
 Ukrepi po COVID-19
 Izvajalec
 Domplan D. D.
 Osnova delitve (EUR)
 24,5000 EUR
 
 JUNIJ 2020
 
 Vrsta stroška
 Ukrepi po COVID-19
 Dobavitelj
 Domplan d. d.
 Osnova za delitev  24,4000 EUR
 Dobavitelj  WorkForce, kadrovske storitve
 1/2 OBR-DEZINFEKCIJA  327,7300 EUR
 Dezinfekcija  299,9700 EUR
   
 JULIJ 2020  
 Vrsta stroška:
  Ukrepi po COVID-19, Dezinfekcija
 Dobavitelj:
 Workforce, kadrovske storitve
 2/2OBR-DEZINFEKCIJA  Workforce, kadrovske storitve
 Osnova delitve (EUR)
 327,7300 EUR
   
 Skupni strošek dezinfekcije  1.004,33 EUR
   
 Strošek je bil razdeljen po stanovanjskih enotah

Z 31. majem je bil preklic epidemije Covid-19. Epidemija in ukrepi zoper epidemije so bili uveljavljeni z 12. marcem 2020 (prepovedan prehod iz občine v občino, obvezna nošnja zaščitnih mask, itd.).

Koliko je smiselna dezinfekcija 2-krat dnevno, je vprašanje. Kajti vmes in ponoči prihaja veliko različnih ljudi, ki lahko prinesejo virus in ga pustijo tam, kjer se ne izvede dezinfekcija ali ta ni več učinkovita, pa ljudje vseeno pridejo v stik s temi deli stavbe. 2-krat me je pa zmotil rezek vonj po varikini, ki pa ni primerna za dezinfekcijo, je pa jedek vonj zelo moteč v prostoru.

Končni obračun stroška dezinfekcije zaradi Corona virusa znaša: 1.004,33 EUR/za našo stavbo.

UKREPI z 8. 10. 2020

Nov odlok vlade določa, da je od petka omejeno zbiranje na največ deset ljudi. Prireditve z udeležbo do 500 ljudi so možne v primeru pozitivnega mnenja Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), a bo tam prepovedana postrežba hrane in pijače. Prav tako je vlada danes sprejela odlok, ki omejuje strežbo hrane in pijače v lokalih ter določa, da je lahko v zaprtih prostorih, kjer ponujajo blago in storitve, hkrati le omejeno število kupcev. V trgovinah, poštah, bankah je na 20 kvadratnih metrov površine dovoljena le ena oseba.

Do sedaj so ugotovili, da se virus najhitreje širi v zdravstvenih ustanovah in v šolah, in da se situacija slabša tudi v do sedaj znanih žariščih. Vlada je zjutraj zato potrdila dva odloka, in sicer, o omejitvah zbiranja ter o omejitvah ponujanja blaga potrošnikom v Sloveniji.

Vlada je danes sprejela odlok, s katerim je zbiranje od petka omejeno na največ 10 ljudi. Zbiranja oz. prireditve z udeležbo do 500 ljudi bodo možne v primeru pozitivnega mnenja NIJZ, a bo na teh dogodkih prepovedana strežba pijače in hrane.

Od polnoči je prepovedano ponujanje hrane in pijače na prireditvah, tudi na teh, kjer organizator pridobi pozitivno mnenje NIJZ, je pojasnil Hojs. S tem naj bi se izognili okužbam na porokah, pogrebščinah, zabavah kolektivov in drugih prireditvah.

Policija bo z današnjim dnem začela opozarjati, da stopi z jutrišnjim dnem odlok v veljavo in da bo pristop do kršiteljev precej strožji, kot smo ga bili vajeni.

Identifikacijo in kaznovanje bodo izvajali bolj natančno. Pristojnost za opozorila in kaznovanje ima sicer še vedno inšpektorat, policija izvaja nadzor.

"Nihče ne bo vstopal v stanovanja,", apelirajo pa na ljudi, da naj bodo "toliko pametni", da ne bodo prirejali zabav.

Za vse aktivnosti, ki se izvajajo znotraj šole (razni krožki), omejitve ureja ministrstvo za šolstvo in so v pristojnosti šol, za zunanje dejavnosti (krožki, tečaji, aktivnosti zunanjih izvajalcev) pa velja odlok prepovedi zbiranja za skupine nad deset ljudi.

Za fitnese, druge vrste rekreacije in podobno prav tako velja zbiranje do deset ljudi, za več je potrebno pridobiti dovoljenje NIJZ.

Hrano in pijačo se lahko streže le gostom, ki sedijo, med seboj morajo biti oddaljeni najmanj meter in pol razen za osebe, ki so člani istega gospodinjstva.

Omejuje se število ljudi glede na kvadraturo. V banki, pošti, trgovini je lahko največ ena oseba na 20 kvadratnih metrov, v to številko ne sodijo zaposleni.

Povzetek zapisa z objave na spletni strani Siol.net:
https://siol.net/novice/slovenija/kaksne-ukrepe-bo-napovedal-jelko-kacin-vzivo-536128

Zadnja predelava: 24. 3. 2021

Na vrh