ETAŽNI LASTNIK, Ul. Lojzeta Hrovata 7, Kranj
OBNOVA FASADE - 2011
Po večih dogovarjanjih smo se na zboru stanovalcev z dne 22.02.2011 dokončno odločili, da gremo kljub premalo zbranih sredstev, v obnovo fasade. Zato nam je v enem predhodnem pogovoru z našo upravnico ta obljubila, da bo poslala na izmero in oceno stroška (predračun), možnega izvajalca, čeprav sama ni bila navdušena nad našo odločitvijo, ker nismo imeli dovolj lastnih sredstev za izdelavo cele fasade.
Prvi je prišel izvajalec in Selške doline, iz Bukovice - ART DOM, naredil izmere, podal kar nekaj informacij glede izdelave, materiala in dela. Nanizal je možnost uporabe posebnega nemškega materiala, ki je zelo odporen proti poškodbam na udarce, seveda, pa je bila cena približno 25% dražja od običajnega materiala, ki ga uporabljajo za fasado. V glavnem sva se sproti dogovarjala kaj želimo narediti. Izolacija debeline 10 cm, obvezno sidranje izolacijskih plošč, okenske police iz umetnega kamenja, obnovo vhoda v stavbo, zaporo zračnosti med stavbama in ostala pripadajoča drobna dela.
Sedanja izolacija je že v debelini 5 cm, kar bi v končni izdelavi pomenilo cca 16 cm debela izolacija, to pa nam omogoča kandidiranje za nepovratna sredstva iz EKO sklada.
Ker pa imamo v zelo slabem stanju tudi beton (balkoni), je potrebno istočasno obnoviti tudi tega.
Vmes me je še zanimalo, če dobimo pri plačilu kaj posojila, ker še nimamo toliko denarja. Pravi da on, ne more dati kredita, ker so pač taki časi, zato bo potrebno plačati celotno vsoto naenkrat.
Dobili smo predračun in ga shranili, saj nismo imeli zbranih niti 50% sredstev, glede na končno vsoto računa.
Drugi možni izvajalec je bila firma Sandex iz Šenčurja. Lastnik firme se je takoj odzval naši prošnji glede pridobitve predračuna. Prišel je na izmero, z dogovorom, pogovarjala sva se o istih delih, kot s predhodnikom. Med pogovorom nam je svetoval, da izolirajo tudi zunanjo stran balkonov (betonska stena), 5cm izolacijo in nanesejo na njo fasadni omet. To pa zato, ker se ljudje odločajo in zapirajo balkone za uporabno stanovanjsko površino in da ne prihaja do prevelikih temperaturnih razlik v materialih, kar je še posebej problematično v mrzlih zimskih dnevih. Sprejet nasvet. Enako je predlagal, da odstranijo kopelitna stekla , ki ločujejo balkon od nosilne stene stavbe, odprtino pa zaprejo z izolacijskim materialom, površina pa se izravna z novo fasado oziroma 5 cm debelo izolacijo. Kar je sprejemljivo, saj steklo pod izolacijo nima kaj iskati, pozimi lahko le povzroča nevšečnosti, zaradi temperaturne razlike med betonom in steklom. Pa še nekaj je. Lahko nastane toplotni most, kar bi povzročil plesnitev zunanjih sten znotraj stanovanja. Tega pa si ne želi nihče.
To se vidi v slikici:
Kopelitno steklo širine 27 cm in stranica balkona, ki bo dobila 5 cm debelo izolacijo, nad njo pa bo nanešena fasada. Kot je v zgornjem desnem delu slike vidno, imajo nekateri že zaprte balkone in s tem preurejen balkon v bivalni prostor, zaradi česar je nujno, da se prekrije zunanja betonska stranica z izolacijo in nanese fasada. V desnem delu balkona ostaja betonska stena, ker meji s sosednjo stavbo, ki ima enako betonsko steno, vmes pa je 5cm zračnosti, oziroma je vmes 5cm debel stiropor. Razmak se bo zaprl z nerjavečo pločevino, ker bi omet ali podoben material sčasoma zaradi treslajev stavbe, razpokal.
|
Še nekaj podrobnosti v pregledu kakšno delo naj še opravijo, da bo stavba nato, kot mora biti in bili smo dogovorjeni. Glede plačila na obroke, nam je zagotovil, da nam lahko ponudi lastno financiranje s tem, da mu plačamo 50% končnega računa, potem pa ostanek plačujemo redno vsak mesec iz rezervnega sklada. Torej, to pomeni, kolikor denarja oddvajamo vsak mesec v rezervni sklad, celotno vsoto upravnik vsak mesec nakaže na njegov račun do izplačila računa.
Na zboru stanovalcev sta bili predstavljeni ponudbi obeh izvajalcev. Seveda odločitev ni bila težka, saj je drugi izvajalec s svojim delom v našem širšem delu naselja, že opravljal fasadna dela. Te fasade sem si ogledal, nekaj besed pa smo spregovorili tudi z etažnimi lastniki, kateri imajo že novo fasado tega izvajalca. Nihče ni bil kritičen do njihovega dela in uporabljenega materiala, ali da bi odsvetoval tega izvajalca. Na dveh koncih je bilo nekaj reklamacij, v glavnem zato, ker so delo izvajali v mrzlih zimskih dneh in so se na fasadi pojavili manjši "fleki", vendar so te odpravili.
Zato, se lotite obnove fasade (dogovoriti se z izvajalcem, da si za vašo fasado vzame čas) v jesenskem delu leta. To je, da prične in dokonča delo v mesecu septembru do oktobra. Mene so poučili, da je ta čas najugodnejši za izdelavo fasad, tako glede temperature, kot vlažnosti zraka in predvsem pravega sušenja fasade.
Seveda, zdaj je bilo potrebno še tisto delo, ki ga pač nekdo mora opraviti. Predno grem do upravnika, moram zbrati dovolj podpisov etažnih lastnikov, da se nas večina strinja z izdelavo fasade in z načinom plačila.
Zato sem naredil seznam in hajde, od vrat do vrat. Moram reči, da nisem imel nobenih težav s pridobivanjem podpisov, vendar sem o tem delu, dal etažnim lastnikom kar precej informacij. Seveda, pa je podpisovanje s strinajanjem za izdelavo fasade, potekalo izključno s predhodnim dogovorom, na zboru.
Pri nas je takole potekala zadeva okoli obveščanja etažnih lastnikov in najemnikov stanovanj.
Cca 50% etažnih lastnikov mi je prostovoljno izročilo e-poštni naslov. Ti etažni lastniki dobivajo po e-pošti vse razpoložljivo gradivo, ki se nanaša na neko obravnavano delo, izvedbo, dogovarjanje, zapisnike zborov, itd.
Ostali etažni lastniki, dobijo ne tako podrobno obvestilo o določenih stvareh, niti ne material v podrobnostih, ampak opis posameznih del, dogovorov itd, kolikor pač lahko stlačim v oglasno omarico v hodniku pri poštnih nabiralnikih, dostopno vsem stanujočim v stavbi. Kajti, ne morem si privoščiti, da bi za vsakega etažnega lastnika skopiral in mu dal celotno gradivo, zapisnik zbora itd., kajti to je, strošek, denarja pa ni na razpolago. Po drugi strani, pa nekateri, vse prejeto gradivo, ne da preberejo, ampak takoj odvržejo v smeti. No, k sreči takih ni veliko, se pa najdejo. Tiskati obvestila za v koš, pa ni najbolj smotrno še manj pa poceni. Torej obveščanje ni problem, problem je, ko kar nekaj etažnih lastnikov ne bere obvestil v oglasni omarici. Eni, ker pač ne gledajo, če je kaj novega, drugi, ker ne vidijo brati, očal pa ne želijo uporabiti, itd. Sem pa že opazil etažne lastnike, ki so dobili določeno gradivo po e-pošti in so še prebirali objavljeno v oglasni omarici. Smo pač različni ljudje in kot take nas je potrebno tudi jemati. Seveda pa je moja dolžnost, etažne lastnike o vsem kar se tiče stavbe in s tem povezanih del posledično pa finančnih stroškov, sproti obveščati. Kako kdo vzame obvestilo, ga pregleda, prebere ali vrže v smeti, pa nimam niti pravice preverjati, še manj pa koga kontrolirati. Za mene je važno, da so informacije na razpolago vsem.
No in po zbranih podpisih (kar hitro zbranih z izredno majhnim številom komentarjev), sem se odločil, da našo odločitev prenesem upravniku.
Aha, še prej nisem omenil. Interesenti za obnovo fasade (sam pravim nadgradnjo, ker je že fasada z izolacijo v debelini 5 cm, na stavbi, tako, da bomo dodatno fasado naredili čez obstoječo) so bili tudi etažni lastniki iz sosednje stavbe, ki se drži naše, na južnem delu. V bistvu imamo skupaj kot eno stavbo 3 samostojne stavbe. Naša je sredinska, kar za nas pomeni manjšo površino fasade, posledično s tem pa manjši strošek. Pri pogovarjanju smo ugotovili skupen interes (uf, kje smo že to slišali) in se začeli dogovarjati, da bi šli v obeh stavbah (objektih) istočasno v nadgradnjo fasade. Po pridobitvi predračunov, potrditvi etažnih lastnikov, da so za, smo se začeli skupaj dogovarjati za izvedbo.
Seveda, vsaka stavba za sebe, izdelava pa bo istočasna na obeh stavbah. Glede tega, nam je izvajalec Sandex v kolikor bo izbran za izvajalca, ponudil še 2% popusta, vsaki stavbi od končnega računa.
In po uspešnem dogovarjanju, usklajevanju, smo si rekli, da je pa že čas, da o naši odločitvi obvestimo upravnika. Torej, smo se dogovorili za srečanje in nadaljnji potek dogovarjanj o izvedbi.
Zadnja predelava: 24. 8. 2017