NADZORNI ODBOR

 

(1) Etažni lastniki lahko imenujejo nadzorni odbor.

(2) Če etažni lastniki ne sklenejo drugače, ima nadzorni odbor tri člane in nadzoruje delo upravnika, ki izhaja iz pogodbe o opravljanju upravniških storitev, predlaga predloge sklepov, o katerih se glasuje s podpisovanjem listine, ter daje pobude upravniku.

(3) Na osnovi pooblastila, danega na zboru lastnikov, lahko nadzor izvaja tudi eden od etažnih lastnikov.

Običajno se Nadzorni odbor pooblasti še za:
- sklicevanje zbora Etažnih lastnikov,
- kontaktiranje z upravnikom,
- javljanje sprememb števila oseb v stavbi za posamezna stanovanja,
- v primeru intervencije ali pri rednem delu izven delovnega časa upravnika kontaktira z izvajalci v stavbi,   podpisuje delovne naloge,
- poroča etažnim lastnikom,
- s sklepom Etažnih lastnikov pa se lahko določijo še druga pooblastila in naloge.

V glavnem pa Etažni lastniki in najemniki premalo poznajo in se zavedajo svojih pravic, predvsem pa svojih dolžnosti, zaradi česar dostikrat pride do nesporazumov na relaciji Upravnik - Etažni lastniki. Pa tudi dela upravnika ne poznajo, zato se ne spuščajo v nadzor upravnikovega dela na sedežu upravnika.

Sedanji nadzorni odbor mi deluje nekako tako kot leta 1991 nova vlada. Kar je bilo narejenega pred njimi ni vredno nič, je samo za kritizirati in iskati napake, ter te kot dejanske predstaviti stanovalcem na sestanku, katerega v bistvu skliče 1 x letno upravnik. Kar pa delajo zdaj, je vse neponovljivo, odlično in prikaz kako mora nadzorni odbor delovati, oziroma, da je današnji nadzorni odbor manjkal že od vselitve v stavbo pa vse do njihove nastopitve. Nihče pa noče pomisliti, da je delo, ki ga je potrebno izvajati v posameznih obdobjih, le nadaljevanje prejšnjega dela, da se pred njihovim ustoličenjem ni moglo delati za obdobje, ko so sami zasedli ta prestol, ampak da delo kontinuirano poteka iz leta v leto. Po pokazateljih, ki sproti določajo potrebna dela.

Ne morem reči, da današnji nadzorni odbor ni naredil nič koristnega. Deluje skoraj kakor je treba, naredili so že precej dobro opravljenega dela, kar je z lahkoto videti v stavbi. Kar me moti je vedno poudarjanje na sestanku, kot napake, ki naj bi se dogajale v preteklosti.

Kar mene osebno moti, je to, da se ne zavedajo, da so koordinator in člani nadzornega odbora le zastopniki etažnih lastnikov. Kar pomeni, da se dela dela v soglasju etažnih lastnikov in, da so za vse izvedbe odgovorni njim. Tako tudi z upravljanjem denarja, ki se mesečno pobira za oddajo skupnega prostora, pa na nobenem sestaku še ni bila prikazana poraba, še ni bilo prikazano koliko je bilo zbranega denarja niti koliko porabljenega in zakaj. Denar za oddajo skupnega prostora je denar vseh etažnih lastnikov v stavbi glede na posamičen delež, ki ga ima posamezni etažni lastnik. Zato je treba saj 1 x letno podati poročilo o porabi.

Ali pa na sestanku predlagati, da ta denar kot nagrado za svoje delo dobi koordinator. Ni problem sprejeti tak predlog, le podati ga je treba na sestanku, kar pa ni možno, ker je mišlenje koordinatorja, da sestankov v stavbi sploh ne potrebujemo. Seveda ne, ker je to za koordinatorja nepotrebna debata in se kdo lahko spomni kaj pripomniti ali mogoče celo podati kak predlog.
Zato koordinatorjem in članom nadzornega sveta polagam v upoštevanje, da so le predstavniki etažnih lastnikov in čisto nič več. In so za svoje delo in odločitve odgovorni vsem etažnim lastnikom. Da pa odpade vsako dogovarjanje s posamezniki po stopnicah ali pred stavbo o določenih stvareh, ki se tičejo stavbe in skupnih delov v stavbi. Zato se organizira sestanek, nanj pa tako ali tako pridejo le tisti, katerih zanima stavba, njeno vzdrževanje in mogoče kako odprto vprašanje, ki se sploh ne tiče upravnika.
Seveda pa ni nič narobe, če se kdo pogovarja tudi med seboj, vendar je za odločitve treba seznaniti etažne lastnike - EL.
Zanimivo je tudi, da je zdaj kar nekaj ljudi, ki postorijo to ali ono, ki jih v mojem mandatu ni bilo videti nikjer. Ali jih je zdaj pritegnil kakšen denar ali kaj drugega, mi ni znano, kajti sam sem imel vedno mišlenje, da moramo za skupno dobro in zadovoljstvo narediti določena dela brezplačno. Mogoče je bil narobe tudi moj pristop, moje mišlenje, in nisem hodil po posameznih stanovanjih in tako kontaktiral s sostanovalci. To pa zato, ker prej ali slej pride do različnih izpadov, neupravičenih zamer in mišlenja, da se nekaterim naredi vse, nekaterim pa nič. Skupni sestanki saj 2 x letno brez upravnika pa po mojem prepričanju niso odveč ampak prej potrebni, kjer se lahko dogovorimo ali prejmemo razlago glede delovanja nadzornega odbora in uresničevanja določenih nalog, tudi takih, ki so potrebne, pa jih je nemogoče zajeti v 4 letnem planu.

Zadnja predelava: 01. 8. 2019