HIŠNIK
Na zboru stanovalcev se lahko določi hišnik, ali pa to delo opravlja koordinator, odvisno od medsebojnega dogovora. Ker pa je hišnikov vedno manj, etažni lastniki ali njihov zastopnik uporabljajo večinoma najem obrtnika, ki opravi določena dela. To ni nič narobe, treba pa se je zavedati dve stvari. Obrtnik, ki obvlada svoje delo, bo tega opravil strokovno, in če bo kaj narobe, bo moral tudi odpraviti napake, brez dodatnega računa. Vsakega obrtnika, ki bo opravil kakršnokoli delo, bo treba plačati. Kako izbrati obrtnika za izvedbo določenega dela, je drugo vprašanje.
V glavnem, če so ljudje pametni, bodo za enaka dela poklicali obrtnika, ki je dokazal, da opravi delo strokovno
in ni predrag. Obrtnika, kateri je površen, neodgovoren in se vidi, da želi le dobro zaslužiti, pa se ga je dobro izogniti oziroma ga dati na črno listo hiše.
Obstajajo pa dela, ki jih lahko opravi vsak, če le ima malo smisla za delo in material in obvlada osnovne veščine vzdrževanja.
Obseg hišniških del zajema popravila v/na objektu v zvezi z obratovanjem in vzdrževanjem na skupnih delih in napravah, ki jih zmore in sme opraviti hišnik sam.
- Pregled objekta in skupnih prostorov
- Menjava žarnic in stekel plafonjer
- Nastavljanje časovnega stikala stopniščnih luči
- Menjava stikal, talilnih vložkov
- Manjša mizarska popravila skupnih oken in vrat (ključavnice, ščiti, zapirala)
- Popravilo električne ključavnice
- Druga opravila v skladu z dogovorom s predstavniki
Skratka, skrb za pravilno delovanje in izvedbo del na vseh skupnih delih.
Nikakor pa nima hišnik pravice, da bi se vtikal v ureditev posameznih stanovanj in določenih del v posameznih stanovanjih (popravila pip, vrat, odmaševanje odtokov itd.). Razen v primeru, če se zaradi nevestnega vzdrževanja v posameznem stanovanju dela škoda na skupnih delih stavbe. V tem primeru mora opozoriti lastnika stanovanja, da preskrbi obrtnika, ki odpravi nepravilnosti in s tem prepreči povzročanje nadaljnje škode na skupnih delih stavbe. Nikakor pa ni dolžnost, da se hodi namesto posameznih etažnih lastnikov kregat s sosedi, ker nekdo zaradi hrupa nima miru. To mora opraviti na različne načine sam etažni lastnik. Kajti v hišniška opravila ne spadajo "spravljanje stanovalcev v red" ali podobna dela, ko nekateri etažni lastniki želijo lepo s kavča gledati, kako se namesto njih kdo poti in popravlja infrastrukturo v lastnem stanovanju nekega etažnega lastnika ali se prepira s sosedi namesto njega.
Hišnika se ponavadi plačuje. Koliko, se določi na zboru stanovalcev in sprejeta tarifa velja vse do novega povišanja cene. Ne more pa si hišnik ali nekdo, ki vzdržuje določena dela v stavbi, kar sam določati ceno, brez, da bi o njej razpravljali in sprejeli na zboru stanovalcev. Predvsem pa se mora zavedati, da za svoje delo, ki ga opravlja, ne more dobiti toliko denarja, kot ga potrebuje, temveč mora biti cena njegovega dela ovrednotena po sprejemljivi ceni za vse sostanovalce.
Naloge zastopnika etažnih lastnikov oziroma koordinatorja.
Hišnike so zamenjali ljudje in jim določili ime koordinator oziroma predstavnik etažnih lastnikov. Vendar kaj ta funkcija predstavlja, jih večina, ki opravljajo to funkcijo niti ne ve.
Vsekakor nimajo funkcije hišnika, ki je skrbel za manjša popravila in še marsikaj poleg, seveda pa mora poskrbeti, da so skupni prostori vzdrževani. To pa skrbi s tem, da za različna dela poskrbi različne obrtnike, ki odpravijo in zamenjajo dotrajane ali poškodovane dele v skupnih prostorih v ali na stavbi. Istočasno skrbi za kontakt in po potrebi pomoč upravnika stavbe, tako, da vsak etažni lastnik ne hodi k upravniku in se dogovarja kaj v njegovem nadstropju ali interesu ni v redu in kaj bi se po njegovem moralo narediti, dograditi itd.
Vsekakor pa se mora oseba, ki kandidira oziroma se prijavi za koordinatorja zavedati:
- Tak človek mora najprej strogo ločiti osebne zamere z nekaterimi stanovalci in s tem, kaj jim po dolžnosti koordinatorja mora nuditi, urediti, preskrbeti itd. Tudi, če je s kom skregan mu mora omogočiti ali preskrbeti kar mu kot etažnemu lastniku pripada in ga nima nobene pravice pri tem ignorirati.
- obravnavati mora vse etažne lastnike enako,
- če se kdo obrne nanj v želji izvedeti kakšno njemu nepoznano zadevo, ki se izvaja ali se je izvedla v ali na skupnih prostorih, mu mora v normalnem pogovoru razložiti zakaj je prišlo do nečesa za kar niso bili etažni lastniki predhodno seznanjeni, ne da ga nekdo vpraša o kakšni zadevi pa se odzove zadirčno in prične metati naprej stare zadeve, ki njemu niso bile nekoč všeč, ker pričakuje nasprotovanje njegovemu 'idealnemu predlogu', ki pa ni mus da je idealen za vse, ki potem nosijo dodatne stroške, mogoče nepotrebne,
- zavedati se mora, da ni on 'glavni' v bloku in da lahko dela brez soglasja etažnih lastnikov vse kar je njemu všeč ali dobi nekje neko idejo. S strani etažnih lastnikov je le pooblaščen, da v dogovoru z njimi zastopa etažne lastnike tako pri upravniku stavbe, kot pri raznih obrtnikih, izvajalcih posameznih del v stavbi,
- nikakor pa ni dopustno, da se sam dogovarja s komerkoli in poveča stroške etažnih lastnikov, brez da bi se prej pogovoril z njimi ali so za, ali so proti. Šele, v kolikor je večina za, lahko
uredi da se določeni stroški povečajo etažnim lastnikom. Nikakor pa ne more teh povečati, če je njemu kaj všeč,
- zadnje čase v času covida-19 je sicer oteženo pogovarjanje oziroma sploh ni sestankov zaradi trenutne situacije, vendar imamo za to oglasno omarico, v katero se pritrdi namen bodisi nekega stroška bodisi nekega dela, na kar imajo etažni lastniki priložnost izraziti možnost soglasja ali nasprotovanja. V kolikor ni odziva etažnih lastnikov, to pomeni, da izvedba ne more biti opravljena. Ker je predlog podan, ni pa ne sprejetje predloga, niti ni nihče proti. Vsled tega podan predlog ni sprejet in se ne sme realizirati.
Kdor se teh stvari ne zaveda in je prepričan, da lahko dela kar njemu odgovarja, etažne lastnike pa ignorira, je vprašanje, če je tak človek sploh sposoben opravljati funkcijo koordinatorja, kajti vsi skupaj smo etažni lastniki posameznih enot in vsi imamo pravico do dogovora kaj se v stavbi ali na stavbi oziroma v skupnih prostorih izvaja in kako se jo vzdržuje.
Torej, koordinator oziroma predstavnik etažnih lastnikov, se mora predvsem zavedati, da je predstavnik vseh etažnih lastnikov, ki po skupnem dogovoru z etažnimi lastniki, dela v skupno dobro. To pa ne pomeni, da lahko za svoje zadovoljstvo ignorira ostale etažne lastnike in dela, kot je njemu všeč.
Kar pa je tudi pomembno, sam ne more in ne sme odločati o dodatnih stroških, ki bi jih na svoj račun in všečnost naprtil vsem etažnim lastnikom v stavbi.
V današnjem času, ko cene neprestano divjajo navzgor, stroški se skoraj dnevno višajo, plače pa ostajajo na istem nivoju je treba biti previden pri dodatnih stroških oziroma dodatnih obremenitvah etažnih lastnikov, posebej, če na te lahko vplivamo sami. In, če večina meni, da so upravičeni, potem ni nič narobe, če pa sam koordinator določi da nastanejo, pa to nikakor ni v redu. In se poraja vprašanje, ali je zastopnik etažnih lastnikov sploh primeren da nastopa kot njihov zastopnik, ali je treba dobiti osebo, ki omogoči etažnim lastnikom, da skupaj ugotovijo ali so za dodatne stroške ali niso. Enako tudi za druga področja, ki se tičejo stroškov pri vseh etažnih lastnikih.
Je pa zanimivo, da kljub dobremu stanju rezervnega sklada, nihče več ne premišlja, da bi naredili za našo stavbo posebej, samostojno obračunavanje porabljene toplote in ne bi bili odvisni glede pavšala od ostalih dveh stavbah, s katerima imamo skupno toplotno postajo. Potem bi vedeli koliko porabimo toplote, kako varčevati, ostali stavbi pa naj pač plačujeta v kolikor jih varčevanje ne zanima. In s to izvedbo ne bi niti stroškovno prepolovili stanje rezervnega sklada, bi pa postali samostojni, kar bi imelo velik pomen za nas. Načrti so že bili izdelani, v enem poletju se to lahko izvede, ko ni ogrevanja in kar je najbolj pomembno, za porabo toplote bi bili odvisni sami od sebe. Nikakor pa ni recimo dopustno izsiljevanje, češ, če niste za, bomo zaprli ogrevanje. Vsak se sam odloči kako bo v stavbi in tako naj tudi bo ali se izvede. Torej misel upravnika, da če nismo vsi v vseh treh stavbah za izvedbo, da vsaka stavba ureja ogrevanje samostojno, potem se tega ne da urediti. Da se, mogoče za malenkost večji strošek, ampak se da.
Zadnja predelava: 30. 10. 2021