PROBLEMI V STAVBI

 

DOGODKI V LETU 2016

Malce sem opustil pisanje, saj se kaj bistvenega ni dogajalo. No, razen iskanja dlak za očitke v preteklih letih delovanja, ko sem bil koordinator. Zdaj so novi ljudje, kar pozdravljam, saj ti ponavadi prinašajo svežino, nove odločitve, nove prijeme in tudi drugačen pristop k delu. Seveda, če so tisti, ki jih zanima stavba, njeno vzdrževanje, etažni lastniki, ne pa navade politikov - v glavnem iskanje, kako me na sestankih z upravnikom kompromitirati glede na preteklo delovanje.

Kar je najbolj žalostno je to, da smo v preteklosti na sestankih sklepali vedno skupaj o vzdrževanju, o obnovah stavbe in vseh ostalih nalogah. Da bi kdo dal kakšne ideje, povedal kaj je narobe, kaj je za narediti, podal kakšno prioriteto del, ga skoraj ni bilo etažnega lastnika. In dandanašnji kritiki sploh niso hodili na sestanke. Danes, na vsakem sestanku, običajno je le sestanek z upravnikom, to pa je 1 x letno, ko mora upravnik podati letno poročilo za preteklo obdobje, vedno podana kakšna pripomba, kaj se je v preteklosti delalo narobe, meni pa očitek, da ne upam priti na sestanek, ker že vem zakaj.

Za delo, ki sem ga videl sam, nisem nikoli iskal pomočnikov. To pa iz enega samega razloga, vedno sem sam delal brezplačno, brez pričakovanja kakšne nagrade ali hvale. Če nekoga prosim, da mi pomaga, že vem, da nekako upa, da dobi nekaj plačila. Ker pa iz svojega denarja nisem imel namena plačevati nikogar, tudi nikogar nisem prosil za pomoč. Ko sem videl, da je treba nekaj narediti, popraviti, sem naredil in zadeva je bila za mene in tudi ostale rešena in nikoli mi ni bilo treba premišljevati, koliko naj koga plačam, pa tudi za manjša dela, ni bilo treba nikdar najemati obrtnikov. Enkrat samkrat, ko sem ovijal z izolacijo cevi v kletni etaži, je izrazil član NO, da bi mi pomagal, kar sem brez obotavljanja sprejel. Tako sva skupaj opravila delo.

Lani mi je koordinatorka oporekala, da je bil izbran neprimeren izvajalec obnove fasade, ki se je obnavljala v letu 2011, letos, da so narobe vgrajena glavna vhodna vrata, ki so se vgradila že leta 2006 ker nimajo na pravi strani vrat kljuke za odpiranje vrat pa do zdaj ni imel nihče nobene pripombe in, da je podstrešje v groznem, neurejenem stanju.

Res smo imeli smolo z izbiro izvajalca za obnovo fasade. Kajti niso se držali nobenega dogovora, kvaliteta ni bila na ravni potrebne, vendar, koordinatorka je pozabila povedati, da smo skupaj izbrali izvajalca, zato se mi ni zdelo primerno, da izbiro oporeka meni in to cca 5 let po izvedbi, ker je v tem času pač tako razumna, da pred petimi leti ona tega izvajalca ne bi izbrala. Res pa bi morali izvoliti gradbeni odbor, samo kako, ko pa nihče ni želel biti nikjer soudeležen.

Po ogledu vrat, sem ugotovil, da pri vhodnih vratih v sosednji stavbi, kjer pa so "pravilno vgrajena", vtakneš z desno roko ključ v ključavnico in z levo roko primeš za kljuko ter odpreš vrata. Pri nas pa z desno roko vstaviš ključ v ključavnico in moraš z levo roko kak cm čez desno roko, da primeš za bunko in odpreš vrata. Pri sosedih se vrata odpirajo od sredine proti levi, pri nas pa obratno, od sredine proti desni vendar v pravilno smer, od znotraj na vzven. Da pa bi kdo prijel kljuko z levo roko (če ga to že močno moti) in z desno vtaknil ključ v ključavnico, pa ni padlo na misel nikomur. Bolje je kritizirati.

Zanimivo, da ni nikjer nobenega pravilnika glede pravilne izdelave in vgradnje vhodnih vrat. Kar je najti na spletu je to, da morajo imeti vhodna vrata zračnost (prostor za vstop/izstop - svetloba) širine 90 cm, višina mora biti 210 cm in na tleh ne sme biti rob višji kot 2 cm. Potem je izdelava vrat prepuščena izdelovalcu oz. naročniku in so vsaka vrata narejena drugače, pa vsa vrata prava. Edini pogoj, ki pa ga tudi nisem nikjer zasledil je, da se vrata odpirajo navzven. Kajti ob paniki, ki lahko nastopi iz katerega koli vzroka, ali pri reševanju ljudi iz stavbe, se naj vrata odpirajo navzven. In naša se tako odpirajo. Pri prednjem izhodu iz stavbe in v kletnem izhodu iz stavbe. Bolj pomembno za mene je, da imajo vrata 2 krila, da se lahko v slučaju potrebe odpre oba krila in tako omogoči vstop/izstop, ko je to najbolj potrebno ali ob reševanjih oz. pri dostavi širših predmetov. In, če smo 10 let odpirali vrata brez pripomb, se pač "naši strokovnjaki" danes (v preteklosti tudi na sestanke niso hodili) ne strinjajo s tem. In kaj bodo ukrenili? Dali komu delati nova vrata, da se bodo "pravilno" odpirala, samo zato, da bo nekdo zaslužil? No zdaj je zadeva rešena, ker imamo brezstično elektronsko odpiranje vrat in se kljuka za odpiranje vrat, uporablja le pri izhodu iz stavbe.

Še ena grozna zadeva je bila narejena v moji dobi. Namreč na podstrehi se je nahajalo kar nekaj starejših lestencev, katere smo imeli v uporabi pred zamenjavo teh na hodniku v vseh nadstropjih. Stekleni lestenci v mlečnem steklu, štirioglate oblike, so bili zloženi na enem delu podstrehe in so služili za rezervo. Nekaj je res bilo neuporabnih, v glavnem pa so še bili uporabni in za rezervo, če se kak lestenec razbije, da se ga lahko zamenja, ne pa kupuje nove različnih oblik.
Poanta ugotovljene 'šare' na podstrešju in predstavljene grozote je v tem, da bi morala koordinatorka s člani NO ali sama ob zamenjavi luči na hodniku z novimi radarskimi kar je vsekakor izredno dobrodošlo, sama organizirati, da se ti lestenci, ki so zdaj neuporabni, odstranijo s podstrešja. In to bi moral organizirati koordinator, ki je poskrbel, ko so se zamenjale vse stare luči na hodniku z novimi. Kajti zamenjava luči po hodnikih je bila izvršena v njihovem času.

Da koordinatorka od začetka leta 2013 do danes ni vedela kaj je na podstrešju, o tem nima smisla pisati, zanimivo pa je, da v sredini leta 2016 izjavi, kakšna grozna šara je na podstrešju. Kar pomeni, da koordinatorka pljuva po sebi, ker ni naredila tistega, kar bi morala. Da sva s sinom odpeljala s podstrešja 5 polnih vozičkov različnega odpadnega materiala in razen rezervnih lestencev in enega velikega lesenega okvirja balkonskih vrat, pospravila vso šaro in nesnago s podstrešja, to ni zdaj vredno nič. Grozota je tistih nekaj neuporabnih lestencev, za katere bi morala sama poskrbeti, da se odstranijo. Ampak, tega, da so še, je moja krivda, ko že več kot tri leta nisem več koordinator, luči na hodniku pa so bile zamenjane kako leto pozneje, ko je že prevzela koordinatorstvo.

Da sem s vojim delom prihranil etažnim lastnikom kar nekaj denarja, to danes ni vredno nič. Ni pa danes človeka, ki bi kupil nekaj barve, kakšen čopič (ta je še na zalogi iz mojih časov) in pobarval les na ograji pred in za stavbo ali naredil še kakšno manjše delo.

In tako so ugotovili še, da je ograja ob stopnicah pred vhodom zarjavela in jo bo treba zamenjati. Podano na tak način, kot, da bi to že moral videti prej pri obnovi fasade in to narediti takrat. Ko smo se pogovarjali o obnovi fasade in tudi kasneje, pa ni tega nihče predlagal (takrat tudi še ni prerjavela), niti ni želel v kakšni zadevi sodelovati. Danes pa za pretekla dela, vedno nove kritike, ki v glavnem, glede na nikakršno sodelovanje etažnih lastnikov, niso upravičene. Upravičene bi bile, če bi me ljudje opozorili na kakšno potrebno obnovo, pa te ne bi želel izvesti, oziroma poskrbeti, da se izvede. Seveda je rompompom zato tak, ker so sosedje lani in predlani obnavljali fasado in so dali izdelati in montirati ograjo iz nerjavečega materiala, ki se sije in je lepo vidna z ulice. Če je pri nas pač zdaj prerjavela, se naroči nova, zamenja in zadeva je rešena, brez nepotrebnega polemiziranja, politikanstva in obtoževanja.
Narobe je bil tudi kovinski predpražnik, pred stopnicami glavnega vhoda. Ta je imel rešetke v smeri prihoda in ni bilo bolj grozne zadeve, ker, če si želel obrisati podplate čevljev ob rešetko, si se moral malček obrniti. Ampak, kdo pa hodi v blok direktno s polja, razen ene etažne lastnice, ki ima najeti vrt, daleč stran od naše stavbe. In se je dalo narediti pravilen predpražnik iz nerjavečega profila, ki pa je po pol leta začel rjaveti na zvarih in ga je bilo treba pobarvati, da se ni videla rja. Medtem, ko pa imajo v sosednji stavbi, še vedno tak kovinski predpražnik, kot smo ga imeli mi, pa se nihče ne spotika, da ni pravi.

Pa še nekaj. V preteklem času, smo morali mesečno odvajati sredstva za poplačilo posojila za fasado. Ker nismo vzeli bančnega kredita, smo morali dokaj bolj ugodno, denar nakazovati (to delo je izvajal upravnik) izdelovalcu fasade. Pozneje ko so rešili dolg izvajalca zaradi propada firme, smo dobili kar nekaj sredstev kot odškodnino. In potem se je seveda z denarjem lažje naročalo dela in vzdrževalo stavbo, kot pa v našem času, ko je komaj ostal mesečno kak EUR v rezervnem skladu.

Kar me moti je to, da se na sestanku vedno nekaj najde za nazaj, da se kritizira, ni pa nihče iz NO toliko pošten, da bi me pred sestankom kontaktiral, da bi povedal kaj se mu zdi narobe (prej je bilo vsa leta v redu, saj direktnih naspotovanj glede vzdrževanja stavbe ni bilo, niti ni bilo pripomb, razen ene najemnice stanovanja, da se obnašam v stavbi kot bi bila moja in se preveč dela) in bi mu lahko razložil zakaj je bila neka zadeva izpeljana tako kot je bila in ni bila v preteklosti narejena tako, kot si jo sam danes zamišlja. Seveda, v preteklosti se današnjim članom NO in koordinatorki ni zdelo vredno obiskovati sestankov, če pa že so, pa niso imeli pripomb na delo in plane v katerih res niso bile zajete želje posameznikov, ampak se je gledalo vedno na potrebe skupnosti v stavbi ki pa so vedno le kimali in se strinjali s predlogi. Da bi bil kdo pripravljen kaj predlagati, ni šans. Če bi kdo saj prebral na tej spletni strani zapisano kroniko narejenih del skozi leta, bi lahko videl, da se je veliko delalo, res pa skoraj nič brez veze razpravljajo, brez tega pa nekateri ne znajo.

Še ena stvar je, ki je nisem mislil zapisati, pa glede na to, kako po kaplicah mi spuščajo na sestankih in oporekajo nekatera izvedena dela, kot češ, mi pa vse znamo, vse vemo, ti pa si delal samo napake, nihče pa ni želel sodelovati ali dati saj kakšen predlog ali vzpodbudo, saj vemo, da več glav več ve in lažje se dela v svoji okolici, bom zapisal tudi o dokaj občutljivi zadevi. Za mene ne, za druge pa kakor koga.

Zaradi določenih problemov v stavbi, smo si želeli imeti mir, ne pa vedno kup fantinov, ki so malce razgrajali, malce uničevali lastnino, malce pokadili travco in se zbirali dan na dan v našem stopnišču. Zato smo skupaj sklenili, da oddamo en prostor, ki jim je bil všeč za njihovo druženje in so si ga imeli željo prisvojiti, v najem, s tem pa preprečimo, da bi se udomačili ti fantje, ki niso imeli nobenega odnosa do naše lastnine, niti do ljudi, pa večina jih sploh ni stanovala v naši stavbi. Nazadnje smo oddali prostor našim fantom, ki so si lepo uredili telovadnico in moram reči, od kar so se zadrževali v njej, ni bilo niti enkrat slišati, da bi bilo kaj narobe. Dogovorjeno je bilo, da bodo za uporabo vsakomesečno prispevali nekaj denarja za vzdrževanje stavbe. Ta denar sem sam vedno uporabil izključno za nabavo materiala za vzdrževanje stavbe ali stroške, ko je nekaj bilo potrebno narediti, pa sem s tem denarjem, ki je bil tako last vseh etažnih lastnikov, plačal kakšen račun, da ni bilo treba pokrivati strošek preko upravnika na položnici. Tako v vseh letih, nisem za sebe porabil niti centa. Vodil pa sem evidenco prihodkov in odhodkov ter redno ob letu poročal etažnim lastnikom o stanju tako prihodkov kot porabi in zakaj se je denar porabil. Koncu koncev je bil to denar vseh etažnih lastnikov in sem jim moral poročati o stanju denarja. Ob predaji koordinatorstva sem predal tudi ves denar, ki sem ga imel iz tega namena. S predajo koordinatorstva, nismo do danes dobili niti enega poročila, koliko je bilo zbranega denarja, niti za kaj je bil porabljen. Pa imajo fantje še vedno telovadnico in jo tudi koristijo ter mesečno plačujejo uporabo prostora. Ne gre za velike vsote, ker teh nikoli ni bilo, vendar glede na to, da je to denar vseh etažnih lastnikov, bi človek pričakoval, da se dela z denarjem varčno in razumno, predvsem pa, da se etažne lastnike seznani kako se je porabil naš denar. In ko so v stavbi delali deratizacijo za mravlje, menda za tri stanovanja, smo morali strošek plačati vsi etažni lastniki preko položnice, ki nam jo je izstavil upravnik, namesto, da bi se ta strošek kril iz denarja, ki ga prejema koordinatorka in je bil v mojem času namenjen tudi za take namene. Seveda, če ga je še kaj bilo.

Meni na primer ni nikoli šlo v račun, da etažni lastniki, ki živijo v pritličju in imajo v uporabi tudi zemljišče ob svojem stanovanju, lepo urejajo tisti del vrta, ki meji na njihovo etažno lastnino ali stanovanje. Pohvalno. Nikoli, ampak nikoli si pa ni vzel nihče čas, da bi v večjem betonskem koritu, ki se drži zemlje ob njihovem urejem kotičku, uredili še ta del. Ne, to pa ne daj, da bi se kdo dotaknil ali uredil, ker to je pa korito last vseh etažnih lastnikov in stoji celo pred glavnim vhodom v stavbo. Sam najeti ljudi za kakršno koli delo nisem imel namena nikoli, ker sem vedno smatral, da v svoji okolici in v svoje dobro, moramo za dobro počutje, urejenost okolice in dobre odnose skrbeti sami, brez denarnih nagrad. Vsak vloži kanček svojega časa, svoje dobre volje in se da urediti vse in to brezplačno, v skupno zadovoljstvo. Seveda ne bi bilo nikomur iz lastnega žepa plačevati potreben material za ureditev tega korita. Vendar žal nekateri gledajo drugače. Urejajo "svojo" okolico, tisto tik ob njegovi, ki je skupna last pa bi, če bi jim kdo plačal. Za mene, nesprejemljivo. Zato sem kupil iz skupnega denarja nekaj grmovnic in gomoljev tulipana in narcis, ter naknadno še nekaj nadrobljenega lubja, da sem pokril z njim vso zemljo v koritu.
Čez kako leto so gomolji romali iz korita v zemljo, ki je ob stanovanju, okoli zelenice pa visoka živa meja, lubje pa je izginilo kot kafra, ko potegne vetrič. Kar je ostalo so grmovnice, pa še tem se bolj s težavo porežejo predolge vejice in dve ali tri narcise.

Upam, da bodo šli člani NO in koordinatorka enkrat skozi vsa narejena dela v preteklosti in ugotovili, da je stavbo treba stalno, tekoče vzdrževati, kot vsa leta od vselitve stanovalcev do sedaj, ne pa samo gledati in ugotavljati kaj ni bilo v preteklosti narejeno, kot so si zamislili, da mora biti danes. In da to ne vzamejo kot mojo hvalo, ampak, da se je pač naredilo vse iz seznama v dobro vseh predvsem pa brezplačno, razen nakupa materiala in kar so naredili obrtniki. Mlajši so, pa naj s svojim delom dokažejo, da vsi želimo delati v dobro vseh, ne samo kar zanima posameznika iz NO. Sam imam mirno vest, ker sem vedno delal v dobro za vso našo skupnost. Ne rečem, da mi ni kdaj kaj spodletelo, vendar sem se trudil na dane možnosti. Če pa ni pobud in volje od ostalih etažnih lastnikov, kar tudi danes že ugotavlja koordinatorka, pa človek dela le po svoji vesti in upanju v dobro, ter želji, da ne dela narobe in to ne samo za denar.

Moram pa reči in priznati, da so današnji člani, ki vodijo dela in zastopajo etažne lastnike, naredili kar nekaj dobrih del in da se stavba vzdržuje kot je treba.
- v vseh nadstropjih vgrajene radarske luči, ki prihranijo precej električne energije, saj se luči vklapljajo le takrat, ko gre kakšna oseba mimo, svetijo nekaj časa, nato se izklopijo,

- namesto kopelitnih stekel na hodnikih v vseh nadstropjih, imamo zdaj vgrajene plastične stene z zasteklitvijo. Hodnik je tako bolj svetel, same stene so lepo izdelane, vrata na požarne balkone je možno zdaj odpirati tudi na skip, kar je veliko bolje kot prej, ko so bila lahko le do kraja odprta in jih je veter loputal po svoji volji. Ga pa ni bilo tistega, kateri je odprl vrata, pa da bi jih ob vetrovnem vremenu šel in tudi zaprl.

- v kleteh so zamenjana vsa stara lesena okna s plastičnimi. Upam le, da bodo dobro funkcionirala, pa končno se vidi skozi steklo. Prej ni stekel očistil vsa leta nihče, tako, da je izgledalo, kot, da imamo vgrajena mat stekla.

- od 23. 08. 2016 imamo nova ALU nihajna vrata, namesto starih, oguljenih lesenih. Prostor pri poštnih nabiralnikih je bolj svetel, vrata so lepo narejena.

- obnovljena je bila električna omarica v kletni etaži. Namesto klasičnih varovalk, se je vgradilo avtomatične varovalke s FID, zamenjani so bili releji za zagon motorjev za prezračevanje.

- na podstrehi se je položila izolacija čez celo stavbo in naredil estrih, kar je dobro za zgornja stanovanja in seveda samo stavbo. Edino nisem prepričan, kako bo zdaj z obračunom korekcijskega faktorja, če o tem sploh kdo razmišlja. Postavlja se vprašanje, če je ta ob položeni izolaciji na podstrehi sploh še upravičen, posebej, ko nekdo v stanovanju pod podstreho odstrani radiator, ker pravi, da mu je prevroče (že pred položeno izolacijo na podstrehi) ostali pa jamrajo, da jih zebe v stanovanju.

Zadnja predelava: 19. 4. 2020